Kam v Nízkých Tatrách? Udělejte si výšlap na oblíbené hory!

Milujete turistiku, proto jste se rozhodli vyrazit do Nízkých Tater? Nízké Tatry jsou skvělou volbou, jedná se o pohoří a zároveň krajinnou oblast nacházející se na Slovensku. Není od nás moc vzdálená, a to je jedno velké plus. A dá se sem jet za každého počasí, Nízké Tatry jsou v každém ročním období jiné a jinak krásné. Celá oblast Nízkých Tater je chráněná, jedná se o Národní park Nízké Tatry. Na tomto území se nachází mnoho hor, které je možné zdolat. Pro jakou se rozhodnete nejdříve?

Ďumbier jako nejvyšší vrchol Nízkých Tater

Pokud chcete zdolat nejvyšší vrchol zmiňovaného slovenského pohoří, musíte se vydat na vrchol hory Ďumbier (2 043 m n.m.). Nachází se na hlavním hřebeni mezi Krúpovou horou (1 927 m n.m.) a Králičkou (1 785 m n.m.). Ze severního pohledu se jedná o vysokohorský masiv s vysokými stěnami, pilíři a žlábky do ledovcových kotlů v koncích Bystré a Ludarovy doliny, jižní svahy jsou pokryté žulovými balvany. Ďumbier je známý tím, že se zde dříve dolovala železná ruda, zlato a také antimonit. Pozůstatků dolování si jistě povšimnete při cestě na vrchol hory.

Chopok jako oblíbená hora Nízkých Tater

Chopok (2 024 m n.m.) je to velmi oblíbené místo k lyžování. Najdeme ho v hlavním hřebeni západně od již zmiňovaného Ďumbieru. Z vrcholu hory spatříte jak Vysoké Tatry, tak i krásný Liptov a údolí Hronu. Průměrná roční teplota se pod vrcholem drží těsně pod bodem mrazu, maximální teploty pod vrcholem dosahují až dvaceti stupňů Celsia. Zimní minima obvykle mohou klesat až k třiceti stupňům Celsia.

Dereše nabízí výhled na Liptov i Vysoké Tatry

Dereše (2 003 m n.m.) je vrchol v žulovém jádru Nízkých tater na hlavním hřebeni v skupině Ďumbieru mezi sedlem Poľany a Chopkom. Jedná se o jednu z nejvyšších hor Nízkých Tater, která nabízí výhled do Demänovské doliny, Bystré doliny, na Skalku (1 980 m n.m.) a závěr Vajskovské doliny. V zimě je tento vrchol (zejména jeho jižní strana) využívána k lyžování. Pokud se do Nízkých Tater chystáte, jistě hledáte ubytování. O ubytování v Nízkých Tatrách není nouze, nabízí se například Wellness hotel Chopok. Abyste s dovolenou v Nízkých Tatrách neměli tolik starostí, ubytování vám pomůže zajistit cestovní kancelář DCK Rekrea Ostrava s.r.o.

Publikováno: 30. 01. 2019

Kategorie: cestovatel

Autor: Lucie Pospíšilová