Proč začít cvičit na vibrační plošině a jak ji správně vybrat

Vibrační plošiny v posledních letech doslova zaplavují fitness centra a každou větší domácnost, není divu, slibují totiž za poměrně málo úsilí hodně muziky. Nejedná se sice o běžný cvičící stroj, kterým spálíte za krátký čas nezměrné množství kalorií, tomuto účelu nebyl ani stvořen. Hodí se skvěle pro zpevnění svalů, hubnutí a tónování těla.

Největší přednosti vibrační plošiny

Cvičení na vibrační plošině zapojuje více svalových skupin a vaše svaly stahuje několikanásobně více, čímž zvyšuje vaši svalovou sílu. Vibrace zvyšují cirkulaci a přísun živin do svalů a kostí, čímž také zvyšují jejich hustotu. Vibrační deska je výzvou pro vaši rovnováhu, neboť přiměje váš mozek myslet si, že padáte. Trup musí vyvíjet větší úsilí udržet vás na plošině a získává tak větší sílu. Zvýšená síla trupu má za výsledek lepší rovnováhu, větší flexibilitu a celkově lepší držení těla. Vibrační zařízení dále zlepšují cirkulaci krve, podporují lymfatický tok a stimulují produkci kolagenu. To s sebou nese výhody v podobě lepšího krevního oběhu, nebo třeba zmírnění celulitidy.

Jak vybrat tu správnou

Pokud vás výhody cvičení na vibrační desce zaujaly a uvažujete o její koupi, zde je pár základních faktorů, které je třeba před jejím zakoupením zvážit. V první řadě se musíte ujistit, že doma máte pro plošinu dostatečný prostor pro pohodlné provádění cviků. Nezapomeňte také, že musí být zapojena. Dále musíte popřemýšlet nad tím, jaký typ tréninku hledáte. Na trhu najdete plošiny, které poskytují vibrace, jiné kmity a další kombinaci obou. Velikost motoru vibrační plošiny je také důležitým aspektem, zejména z hlediska nosnosti a hluku. Vzdálenost desky od nejnižšího bodu k nejvyššímu, jinak také amplituda, určuje náročnost cvičení – nižší amplituda usnadňuje práci, vyšší je obtížnější. Vibrační deska může sloužit jako skvělý alternativní cvičící stroj pro vaše domácí fitness vybavení, ať po boku běžeckého pásu, nebo rotopedu. Nezapomeňte také, že při hubnutí je důležité správně upravit jídelníček, neboť právě ten má také velký vliv na rychlost celého procesu.

Publikováno: 25. 07. 2021

Kategorie: sportovec

Autor: Lucie Pospíšilová