Co je protein a proč ho začít brát?

Bílkoviny jsou základní stavební složkou lidského organismu, starají se o správnou funkci svalů, šlach, kůže a dalších tělesných procesů. Mimo jiné podporují růst svalové hmoty, a proto je protein užíván nejčastěji sportovci nebo lidmi se zvýšenou hmotností, protože napomáhá spalovat tuky. Přemýšleli jste, že byste začali protein také užívat? V tom případě není na co čekat - už jen proto, že bílkoviny mají mnoho dalších tělu prospěšných účinků, o kterých jsme vám ještě neřekli. V tomto článku jsme si pro vás připravili vše, co potřebujete o proteinech vědět.

Význam proteinů

Proteiny podporují celou řadu tělesných procesů, a proto jsou nepostradatelné především u sportovců, kteří potřebují nabrat svalovou hmotu či se zbavit přebytečných tuků. Ale to není vše. Bílkoviny nejenže podporují svaly a jejich růst, ale také vyživují kůži, šlachy, kosti, zkracují dobu regenerace na minimum, chrání a podporují svaly při sportovním výkonu či při náročném fyzickém vypětí a pomáhají s redukcí nadváhy. Tip: Kvalita produktů se může významně lišit. Chcete-li nejlepší protein, přečtěte si recenze na Ecoblogu.

Kdy začít brát protein?

Protein můžete začít brát takřka kdykoliv, nemusíte být profesionální sportovec nebo kulturista, bohatě stačí, když chcete jen podpořit svůj imunitní systém nebo regeneraci po náročné práci. Stačí se podívat na osvědčené webové stránky na internetu či najít blízkou kamennou prodejnu s nutriční výživou či sportovními potřebami.

Dávkování

V rámci dávkování není stanovená přesná doma, kdy protein užívat, můžete si ho dopřát kdykoliv během dne. Ovšem před náročným tréninkem protein raději vynechte, protože by vás mohl až moc zasytit. Poskytněte tělu dávku proteinu třeba po fyzické aktivitě. Protein se přidává také do palačinek, lívanců či ovesných vloček.

Publikováno: 19. 11. 2021

Kategorie: sportovec

Autor: Lucie Pospíšilová