Na co se zaměřit při výběru garážových vrat

Běžná součást rodinných domů je garáž, která nám umožní zaparkovat auto v suchu a ochránit ho před zloději. Bez kvalitních garážových vrat by nám ale byla k ničemu. V garáži často nemáme jen místo pro automobil, ale také odkládací a úložný prostor pro sezónní věcí a případně malou dílnu. V mnoha domech je garáž také dalším vstupem do domu, proto musíme garážová vrata vybrat kvalitní a funkční. Kromě ceny, materiálu a designu by nás měl při výběru zajímat také způsob otevírání samotných vrat, abychom garážová vrata mohli pohodlně používat. V současné době jsou na trhu čtyři základní možnosti typů otevírání.
  • Sekční garážová vrata patří mezi aktuálně nejoblíbenější typ vrat. Při otevírání se zasouvají podél stropu dovnitř do garáže, nepotřebují tak téměř žádný prostor před samotnou garáží. Hodí se do míst, kde vyjíždíte přímo do silnice nebo ulice a také tam, kde je výjezd z garáže do kopce nebo je zde jiná terénní komplikace. Vodící kolejnice zasouvacího mechanismu potřebují určitý prostor pod stropem, tento typ otevírání tak není vhodný do garáží s nízkým vjezdovým otvorem.
  • Stejný princip otevírání, tedy zasouvání dovnitř, mají posuvná vrata. Liší se od těch sekčních tím, že kolejnice vedou podél zdi. Výška stropu ani vjezdu se tak nemění, vrata se zasouvají dovnitř podél stěny. Velkou výhodou je možnost jen částečného otevření vrat, třeba pro průchod osob za nevýhodu může být považována nutnost nechat stěnu volnou pro vodící kolejnice a nemožnost ji tak využít pro police a regály.
  • Klasikou jsou vrata dvoukřídlá, která v moderním designu sluší novostavbám i starším typům domů. Otevírají se na obě strany ven z garáže, vyžadují tedy dostatečný prostor před ní.
  • Řešením pro atypické garáže nebo nedostatek místa mohou být vrata rolovací. Ta se otevírají na principu okenních rolet, tedy se rolují podél své osy.
Typ otevírání je důležitý především z pohledu pohodlí a snadného používání garáže. Dobré je myslet i do budoucna a brát na vědomí, že keře a stromy podél vjezdové cesty rostou, a představit si prostor před garáží třeba za několik let.

Publikováno: 31. 08. 2020

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová