Geometrie kol ovlivní i zážitek z jízdy

Ráno mrzne, odpoledne jsou teploty nad nulou a k večeru je mlha. Cesty do práce či za rodinou tak mohou být velmi náročné na naši pozornost i řidičské schopnosti. Měli bychom proto mít jistotu, že náš vůz jezdí tak, jak má.

Jet pouze rovně

Na své auto jsme zvyklí, víme, jak reaguje, co umí a jak se chová při jízdě. Drobné problémy tak můžeme snadno přehlédnout, i když mohou upozorňovat na závažnější poruchu a nutnost navštívit servis. Mezi nejčastější chyby auta patří táhnutí ke straně, což snadno poznáme na rovné silnici. Na vině není výběr pneumatik nebo otočený volant, ale chybné seřízení geometrie kol. To určuje postavení kol vůči silnici, aby auto jelo jak má a po všech kolech stejně. Když není seřízená správně, auto táhne do strany a kola se sjíždí nerovnoměrně, což poznáme i pouhým okem. Zvenku mohou kola vypadat nepoškozená a hloubka dezénu bude jako nová, z vnitřní strany však bude ojetí velmi výrazné.

Čas na servis

Že bychom měli navštívit autoservis a nechat si geometrii auta nám kromě nerovnoměrně sjetých pneumatik a táhnutí do strany při jízdě může naznačovat třeba i volant, který se po průjezdu zatáčkou jen pomalu vrací do původní polohy. Na místě je zajet do servisu také v případě najetí na obrubník, rychlém projetí výmolu či naražení do překážky. To vše může ovlivnit geometrii auta a tím, i naši bezpečnou jízdu. Jaký má pneuservis ceník většinou, najdete na jeho webových stránkách, nemusíte se tak obávat, že kontrola a případné seřízení geometrie kol vám vyčerpá rodinný rozpočet na tři měsíce dopředu.

Sjeté gumy představují riziko při jízdě ve sněhu nebo v dešti, protože nemusí dobře držet na silnici. Když vám auto začne táhnout ke straně nebo se setkáte s překážkou, návštěvu servisu neodkládejte. Budete mít jistotu, že vaše auto je v pořádku a neohrožujete jízdou sebe ani ostatní.

Publikováno: 23. 02. 2021

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová