Ojetina: Poohlédněte se v síti autorizovaných prodejců

O autech se traduje, že se jedná o skvělého sluhu, ale také zlého pána. Aby vám auto dobře sloužilo, budete do něj samozřejmě muset investovat. Jisté však je, že na autě nikdy nevyděláte a zaplacené peníze budete dělit pouze na „dobře“ a „špatně“ investované.

V ideálním světě by si samozřejmě každý pořídil zbrusu nové a výbavou nabité auto, ke kterému by v autosalónu vyfasoval elegantní autoklíč a vzápětí odjížděl vstříc klidným zítřkům se sedmiletou zárukou v kapse. V reálném světě se ovšem většina lidí musí a do budoucna bude muset poohlížet po vhodné ojetině, která nezruinuje rodinný rozpočet, ale zároveň poskytne co největší záruku toho, že s autem nezůstanete o týden později stát v divočině.

Než kupovat zajíce v pytli v podobě ojetého vozu od neznámého soukromníka inzerujícího na internetu, nebo se trápit s pokoutnými obchodními praktikami velkých či menších autobazarů, je lepší jít tzv. na jistotu.

Většina velkých automobilek má v České republice síť autorizovaných servisů a salónů, v jejichž rámci nalezneme také oddělení prodeje ojetých automobilů (nejčastěji dané značky). Škoda Auto tak nabízí např. program Škoda Plus, v jehož rámci nalezneme tisíce ojetých automobilů nejrůznějšího stáří. Není tak problém sehnat ojetou Škodu Octavii první generace, ale třeba také „ročního“ Kodiaka s 5 000 km na tachometru.

U autorizovaných prodejců si sice za ojetinu pár tisíc oproti cenám bazarů připlatíte, nicméně dopředu víte, že nekupujete zajíce v pytli. Jedná se totiž o prověřené vozy, u kterých máte garanci najetých kilometrů (obvykle doložených servisní knihou) a nehrozí, že koupíte auto se stočeným nebo jinak opraveným tachometrem.

Při nákupu ojetého auta u autorizovaného prodejce často můžete získat také speciální benefity týkající se servisu nebo pomoci na cestách. Pokud tedy například ztratíte klíče od auta, můžete požádat o pomoc auto prodejce, který vás ušetří alespoň trochy starostí.

Publikováno: 02. 03. 2021

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová