Jarní detoxikace aneb jak pročistit a „nakopnout“ organismus?

Chceme-li být zdraví a plní energie měli bychom pravidelně pročišťovat náš organismus od nahromaděného odpadu. Existuje hned několik způsobů detoxikace – pro který se rozhodnete, záleží čistě na vás. Každému vyhovuje něco jiného.

Očista jídlem

Na jaře potřebuje náš jídelníček odlehčit od těžkých a hutných pokrmů, které jsme si v zimě tak rádi dopřávali. Nemáme na mysli žádné hladovění ani drastické diety, které končí nočním vyluxováním ledničky. Inspiraci si můžete vzít třeba od křesťanů, kteří se v období Velikonoc na čtyřicet dní vzdávají masa. Mnohdy ale postačí, když začnete konzumovat hlavně základní nezpracované potraviny. Při každém takovém půstu nezapomeňte zohlednit váš zdravotní stav a respektujte vaše tělo.

Vodový půst

Obrovské čistící a léčivé účinky přináší vodový půst. Není ovšem pro každého, silně oslabeným nebo těžce nemocným a vyčerpaným lidem se důrazně nedoporučuje. Nemůže jim totiž dát energii, kterou potřebují. Pro zdravého člověka ale funguje jako skvělý očišťující prostředek, který zbaví vaše tělo všech možných balastů, toxinů a nejrůznějších jedů. Vyberte si na něj však vhodný den, ideálně víkendový, kdy nejste pod tlakem pracovních povinností a tělo tak má dostatek času na relaxaci.

Očista šťávami

Skvěle fungují i jednodenní odlehčovací kúry. Při nich jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní zařaďte pouze ovoce a zeleninu, nejlépe ve formě čerstvých šťáv. Jsou totiž doslova nabité bioaktivními látkami, které se během pár minut dostávají do krevního oběhu a rychle vás tak zásobí důležitými živinami. Už množství 2 dl denně, které vypijete nalačno, přináší překvapivé výsledky a doslova nakopnou váš organismus. Šťávy si snažte připravit pokud možno co nejčerstvější, tzn. těsně před samotnou konzumací. Dostanete tak do sebe maximum živin, protože čím déle je necháte stát, tím více vitamínů a enzymů ztratí. Nachystat si je snadno zvládnete v pohodlí vaší kuchyně, jediné, co k tomu budete potřebovat je šikovný přístroj. My doporučujeme kvalitní odšťavňovač OS-101 od společnosti Oravy. Disponuje vysoce výkonným motorem, poradí si tak s každým ovocem. Odstředivka z ušlechtilé oceli je odolná, takže dlouho vydrží. Celý proces odšťavňování budete mít pod kontrolou díky transparentnímu víku, přes které můžete nahlížet. Příprava zdravých pochoutek je tak hračka, stejně jako čištění přístroje. Nic vám tak nebrání v tom, abyste se vašemu tělu poskytli to, co si žádá!

Publikováno: 07. 03. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová