10 zajímavostí o pivu

Nikdy není od věci vědět více o tom, co milujete. Ale co konkrétního byste povyprávěli o pivu? Pravděpodobně tušíte, že jde o nejčastěji konzumovaný alkoholický nápoj na světě a jistě vám nemusíme připomínat, že Češi piva vypijí zdaleka nejvíce. Tím však rozsah vědomostí většiny pivařů končí, a proto jsme pro vás připravili 10 zajímavých informací, které se vám budou hodit vždy, když vám při posezení s přáteli dojdou témata.

1) Význam slova pivo

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co znamená slovo pivo? Pochází ze staroslověnštiny a neznamená nic jiného než „nejrozšířenější a nejobyčejnější nápoj“. Jak výstižné.

2) Pivní zákony

Pivní zákony jsou staré jako lidstvo samo. V Babylónii se legislativně řešil příděl piva a trestalo se za špatnou kvalitu.

3) Nejsilnější pivo na světě

Nejsilnější pivo na světě si nezadá ani s velmi silnými alkoholickými nápoji. Má 67,5 %, takže se opravdu nevyplácí jít na víc než „na jedno“.

4) Fóbie

Lidé trpí různými fobiemi. Jednou z nich je prázdná pivní sklenice. Vážně – má i své jméno. Možná, že cenosillicaphobií trpíte také.

5) Vaření piva doma

V dnešní době si může domácí minipivovar pořídit každý, ale vždy tomu tak nebylo. Vařili si ho pouze majetnější lidí. Ale věděli jste, že svého času si na pivo potrpěl i George Washington? A ano, měl svůj vlastní pivovar.

6) Nejdelší kocovina

Když jistý Skot vypil 60 půllitrů, nebylo mu zrovna do zpěvu. Jeho kocovina trvala 4 dny. Stačilo to na zápis do Guinessovy knihy rekordů.

7) Pivo a Rusko

V Rusku je všechno trochu jinak. Takže vás zřejmě nepřekvapí, že zde pivo do roku 2011 nebylo považováno za alkoholický nápoj.

8) Pivo v Africe

Pivo se samozřejmě vaří i v Africe. A to dokonce i z banánů!

9) Nejdražší pivo na světě

Chcete-li se plácnout přes kapsu, dopřejte si nejdražší pivo na světě. Nese název The End of History, vyrábí ho skotský pivovar BrewDog a dáte za něj zhruba dvacet tisíc korun. Z jaké receptury na výrobu piva se vyrábí? Jedná se o svrchně kvašené pivo belgického typu.

10) Na závěr perlička

Důkaz, že pivo dokáže vyřešit i vyhrocené situace, pochází z Norska. Jeden únosce letadla vyměnil zbraň za další pivo. Bezesporu šlo o velmi kvalitní mok a jistě se mu to vyplatilo .

Publikováno: 27. 01. 2019

Kategorie: gurmán

Autor: Lucie Pospíšilová