Jak ušetřit při tisku, aby vaše peněženka nekrvácela?

První pohled může být velmi zavádějící. Platí to také o moderních tiskárnách, které jsou k mání i za méně než tisíc korun. S trochou štěstí pak seženete solidně vypadající kousek v akci za cenu lehce nad pětistovku. Kde je háček? Tiskárna je sice levná, ale dostanete s ní téměř prázdná náplně. Pořizovací cena nových vás pak nemile překvapí. Pokud chcete při tisku výrazně ušetřit, držte se následujících tipů.

Pořiďte si správnou tiskárnu

Tisknete, až se vám od tiskárny práší, a to především černobílé dokumenty? Pořiďte si dražší laserovou tiskárnu – z dlouhodobého hlediska ušetříte pořádný balík. Inkoustové tiskárny jsou vhodné pro někoho, kdo tiskne poměrně málo, a to jak černobíle, tak barevně. V případě tisku kvalitních fotografií zvolte kvalitní inkoustovou nebo termosublimační tiskárnu. Anebo zvažte, že si snímky necháte vytisknout ve fotolabu.

Neutrácejte za originální náplně

Originální náplně do tiskáren jsou velmi drahé. Mnohem levnější jsou tzv. alternativní neboli neoriginální tonery a cartridge, ušetříte díky nim pořádný balík. Pro vaši představu: levné tonery Epson mohou být i o více než 80 % levnější než originály. V případě tonerů od prověřeného výrobce je přitom kvalita srovnatelná (odpovídá mezinárodním standardům) a není jediný důvod k obavám. To samé samozřejmě platí i o ostatních značkách. Za originální tonery Brother zaplatíte podstatně více než za alternativní.

Používejte úsporné barevné režimy

V podstatě všichni výrobci tiskáren umožňují volbu mezi několika různými režimy tisku. Nepotřebujete-li dokument ve vynikající kvalitě, zvolte úspornější variantu – spotřeba barvy bude podstatně nižší.

Tiskněte jen potřebné věci

Než začněte tisknout, rozmyslete si, zda dokumenty skutečně potřebujete v tištěné podobě. Čím míně budete tisknout, tím více při tisku ušetříte. Jakkoliv vám tato rada připadá úsměvná, pravdou je, že naprostá většina vytištěných papírů zůstane ležet nepovšimnutá.

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová