O řidičák nemusíte přijít jen kvůli alkoholu v krvi

Že za jízdu pod vlivem alkoholu či omamných látek přijdete o řidičský průkaz, jistě víte. Ale jestlipak vám neuniklo, že důvodem k odebrání řidičáku může být také oznámení vašeho lékaře? Doktoři mají již několik let zákonnou povinnost nahlásit úřadům změnu zdravotní způsobilosti k řízení automobilu. Řeč je především o lidech s epilepsií a kardiovaskulárními onemocněními. Zda jim bude oprávnění odebráno, pak záleží na odborné komisi.

Již během prvních měsíců, kdy nová legislativa vešla v platnost, úředníci zaevidovali více než dvě stě oznámení o změně zdravotní způsobilosti. Novela zákona nařizuje všem lékařům, aby v případě pochybností podali oznámení obecnímu či městskému úřad. Zároveň začaly platit i přísnější podmínky, za kterých lze řidičský průkaz získat.

Potíže se získáním řidičského oprávnění může mít každý, kdo podle lékaře není zdravotně způsobilý. A nahlásí-li pochybnosti o zdravotní způsobilosti na základě kontroly, úředníci mohou řidičák odebrat nebo omezit jeho platnost podmínkou. Co následuje poté? Vyšetřování před odbornou komisí, která rozhodne dle odborných posudků. Odborníci nemusí řidičský průkaz odebrat – mohou například stanovit, že pacient může řídit v případě, že u něj v posledních několika měsících nedošlo k záchvatu.

Do konce roku 2012 měli oprávnění k podání oznámení pouze posuzující lékaři. Po změně legislativy tak musí činit všichni, a to bez ohledu na specializaci. Úředníci se samozřejmě přesnou diagnózu nedozví, protože to by odporovalo zákonu na ochranu osobních údajů.

Co se týče starších řidičů, musí se k lékaři dostavit před dosažením věku 60, 65 a 68 let. Následně vždy co dva roky. Potvrzení by měli mít vždy s sebou, protože ho může při kontrole vyžadovat PČR.

Ale skutečně jsou řidiči v důchodovém věku „časovanou bombou“, jak se o nich často píše v tisku? Pražská autoškola KING naopak uvedla, že instruktoři nemají se staršími žáky výrazné problémy. Naopak se snaží řídit ohleduplněji a uvážlivěji.

Publikováno: 04. 01. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová

Tagy: jak lze přijít o řidičák