Chcete být dobrým otcem? Tady je 5 důvodů, proč vést dítě k hudbě

Nenechte se zmást. Pánové, dobrý tatínek se z vás pochopitelně nestane jen proto, že povedete vaši ratolest k hudbě. Smyslem tohoto článku je však poukázat na 5 dobrých důvodů, proč je muzika pro dítě (a člověka obecně) i jeho rozvoj nesmírně důležitá.

1. Podporuje tvořivost a napomáhá vnitřní rovnováze

Je prokázáno, že hudba pozitivním způsobem působí na psychickou vyrovnanost dítěte. Rozvíjí také vnitřní prožívání, tvořivost a empatii. V útlém věku je tak rozhodně lepší vašemu „malému já“ darovat zpěvník, nežli jej posadit do kouta se smartphonem.

2. Učení zábavnou formou

Písničky pro děti mají v mnoha případech i vzdělávací prvek. V praxi to tak vypadá, že si s vaší ratolestí zazpíváte, zabavíte se a ještě dítko něco naučíte. Namátkou lze jmenovat písničku „Hlava, ramena, nohy“, která mj. vede k rozvoji motorických schopností a osvojení názvů jednotlivých částí těla. Známá je také říkanka „Vařila myšička kašičku“, na základě které by se děti zase měly naučit rozeznávat prsty na rukách.

3. Společný koníček oceníte nejen v pubertě

Vedle sportu představuje hudba vhodný způsob, jak s vaším potomkem upevnit vztah vybudováním společného koníčku. Pokud si občas zazpíváte nebo si dohromady zahrajete na hudební nástroj, budete k sobě snadněji hledat cestu v problematických životních etapách, kterou je zejména puberta potomka. Takto společně strávený čas ničím nenahradíte. Ani penězi.

4. Originální dárek pro maminku

Chcete „zabít dvě mouchy jednou ranou“? Vezměte kytaru, naučte se základní akordy a texty a společnými silami připravte soukromé vystoupení pro vaši manželku, respektive maminku dítěte. Šplhnete si originálním dárkem k narozeninám nebo svátku, a zároveň potomka naučíte něčemu novému.

5. Hudba hecuje i uklidňuje

Muzika je obecně považována za univerzální nástroj, který vás vyhecuje před náročným sportovním výkonem, zbaví vás úzkosti a stresu, ale stejně tak umí vytvořit ideální romantickou atmosféru pro relaxaci. Záleží jen na vaší povaze a žánru poslouchaného interpreta. Pamatujte, že někdy představují nejlepší terapií na všechny strasti života sluchátka s oblíbeným albem.

Publikováno: 05. 09. 2019

Kategorie: hudební fajnšmekr

Autor: Lucie Pospíšilová