Brzdový třmen BPW aneb k čemu vlastně třmeny slouží?

Ne všichni jsou vyučenými automechaniky nebo vystudovanými automobilovými konstruktéry. Velká většina z vás však určitě tuší, že brzdy jsou velice důležitou součástí každého motorového vozidla. Je vcelku jedno, zda se jedná o osobní či nákladní auto, protože oba vozy spoléhají na brzdový třmen BPW nacházející se u každého kola. K čemu tato komponenta vlastně slouží a proč je tak důležité o ni pečovat?

Funkce brzdového třmenu

Brzdový třmen BPW a ostatně i brzdový třmen Knorr slouží k upevnění brzdových destiček. Ty pak tlakem působí na kotouč, čímž se zpomaluje otáčení daného kola a tím pádem zpomaluje celé vozidlo. Oprava brzdového třmenu není nic neobvyklého, protože brzdy dostávají neskutečně zabrat. Nejenom, že se opotřebovávají běžným bržděním, ale jejich životnost zkracuje i působení vlhkosti a posypová sůl. Brzdový třmen byste měli udržovat v prvotřídní čistotě, aby nebyla ovlivněna jeho funkce.

Zadrhávání třmenu je velký problém

Oprava brzdových třmenů většinou následuje po několika letech užívání vozidla. Nahromaděné nečistoty znemožní volný pohyb pístů tlačících destičky ke kotouči. Všudypřítomná vlhkost podporuje korozi a proto oprava kotoučových brzd probíhá relativně brzo i u novějších automobilů. Zadrhávání třmenů může způsobit také nesprávné použití mazadla nebo prudké změny teplot.

Vyplatí se repase třmenů?

V okamžiku, kdy je brzdový třmen BPW enormně opotřebovaný, měli byste zauvažovat nad repasí. Opravený brzdový třmen bude fungovat jako zbrusu nová součástka s jedním podstatným rozdílem. Oprava vás vyjde o mnoho levněji než koupě nového třmenu. Cena za novou originální komponentu je přibližně dvakrát větší, než na kolik vyjde repase. Konkrétně za repasi třmenů BPW si specializovaná společnost účtuje částku lehce přesahující 5 500 korun českých. Brzdové třmeny jsou důležitou součástí brzd. Jejich životnost podpoříte použitím správných mazadel a pravidelnou údržbou. V opačném případě se obraťte na specializovanou firmu, která vám výhodně třmeny opraví a repasuje.

Publikováno: 08. 02. 2021

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová