Zimní pneumatiky: Jak zkontrolovat hloubku dezénu a kdy ideální doba pro přezutí?

K vzniku dopravní nehody může výrazně přispět i podcenění stavu vozovky a nepřezuté letní pneumatiky. Odborníci z firmy Autoservis Děčín jsou za jedno: tvrdí, že jakmile teploty klesnou pod 7 °C, je třeba letní pneumatiky přezout na zimní. Zákon o silničním provozu nařizuje používání zimních pneumatik na osobní auta během necelých pěti měsíců. Jejich používání v zimě je povinné tehdy, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. V opačném případě se řidiči vystavují riziku dopravní nehody a pokuty od policie. K tomu, aby byly nové zimní pneumatiky správně optimalizované na zimní terén, potřebují najezdit alespoň tři sta kilometrů.

S přezutím na zimní nemeškejte

Zimní pneumatiky jsou svým zvláštním dezénem a gumovou směsí na zimních silnicích podstatně bezpečnější než letní, jejichž brzdná dráha na sněhu a ledu je delší minimálně o 20%. Speciální kaučuková směs, z níž jsou zimní pneumatiky vyrobeny, je činí měkčími, což spolu se specifickým dezénem zajistí podstatně lepší přilnavost k vozovce. Letní pneumatiky jsou v zimě nebezpečné i na suchých cestách. Podle odborníků při průjezdu zatáčkou umožní měkká směs zimní pneumatiky její mírnou deformaci, která je potřebná při přenášení adhezních sil mezi pneumatikou a vozovkou. Letní pneumatiky jsou v důsledku nízké teploty příliš tvrdé, v zatáčkách se nedeformují, a auto by se tak kvůli tomu mohlo dostat spíše do smyku.

Jak otestovat dezén?

Na jednoduchý test bezpečnosti zimních pneumatik stačí jediná euromince. Vložte minci do zářezu na pneumatice. Pokud vidíte zlatý okraj mince, znamená to, že hloubka dezénu nedosahuje předepsané minimum 4 milimetry a vaše pneumatika již není dostatečně bezpečná.

Jak dlouho zimní pneumatiky vydrží v dobrém stavu?

Vyměnit staré zimní pneumatiky za nové se doporučuje každých šest let. Po této době totiž pryžová směs pneumatik ztvrdne, je křehká a její přilnavost k vozovce se tím výrazně sníží. Mnohem bezpečnější však je, pokud má dezén dvojnásobnou hloubku.

Publikováno: 17. 09. 2020

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová