Proč jsou zemní vruty vhodnější pro ukotvení dřevostavby než klasické betonování?

Přichází léto a spoustu zahradníků, kutilů a dalších obdivovatelů práce na zahradě již přemýšlí, čím svůj travnatý pozemek obohatit. Možná vám chybí pergola, slunečník, dodělat kousek plotu nebo třeba oblíbená terasa, kde můžete trávit volné letní chvíle společně s přáteli. Ovšem s tím přichází i otázka, jak stavbu ukotvit? Stále spoustu lidí dá raději na ověřenou klasiku – betonování. To však zdaleka není tak výhodné, jak si mnozí mohou myslet. Co takhle použít zemní vruty, které vám ušetří čas, síly i peníze. V tomto článku jsme pro vás sepsali hned několik důvodů, proč sáhnout raději po zemních vrutech.

Co jsou zemní vruty?

Jedná se o jakýsi kovový šroub, který slouží k tomu, aby ukotvil a přichytil různé druhy staveb - od dřevostavby po zahradní domky. Nemusí se nutně jednat o dřevostavbu, se zemním vrutem také lze uchytit konstrukci například plotu, hřiště pro děti nebo sušáku na prádlo. Povrch vrutu je opatřen žárovým pozinkováním, aby nedocházelo ke vzniku koroze.

Proč jsou právě zemní vruty vhodné pro ukotvení dřevostavby?

Možná stále uvažujete, že raději zůstanete u ověřené klasiky a ukotvíte dřevostavbu či zahradní domek za pomocí betonových patek, ovšem zvažte i další možnosti. Velkou výhodou zemních vrutů je právě absence vody na stavbě, tudíž betonování. Nehrozí, že vás počasí bude brzdit, protože vrut lze aplikovat do zeminy klidně i v zimních měsících a nízkých teplotách. Kdežto betonování je náročný proces, kdy potřebujete počítat s časovou rezervou, jelikož tuhnutí betonu trvá 3-4 dny a někdy i více. Myslete také na, že za větší množství si v betonárce připlatíte, naopak za jeden zemní vrut zaplatíte pouhých pět korun.

Publikováno: 26. 03. 2022

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová