Co je identity management a jak vám může pomoct v podnikání?

Význam dat rok od roku strmě stoupá a s tím i riziko jejich krádeže. Citlivé informace však neohrožují pouze hackeři a škodlivý software. Velmi často jsou původcem trestného činu zaměstnanci. Někteří soubory kradou s klidem gentlemana, aniž by si vážnost svého jednání jakkoliv uvědomovali. Jiní riskují vědomě – s vidinou velkého zisku, kterou jim může přinést prodej nebo zneužití dat. Jak se před takovým chováním chránit? Sofistikovanou správou identit.

​Problém se týká nejen větších firem

Statistiky hovoří jasně. S krádeží dat se potýká většina firem. Zdaleka nejčastěji data unikají ve společnostech, které působí v technickém nebo mediálním oboru. Podnikatelé si hrozbu v podobě neloajálních zaměstnanců uvědomují, ale velmi často nedisponují prostředky, jež by jim umožnili spolupráci s kvalifikovaným odborníkem na kybernetickou bezpečnost. Krádeže dat jsou na denním pořádku v korporacích, ale rozhodně se nevyhýbají ani menším firmám. Úskalí obvykle tkví v nepřehledné správě uživatelských profilů. Zaměstnanci mnohdy disponují mnohem většími právy, než jaké ve skutečnosti k práci potřebují. Základním pilířem informační bezpečnosti je přitom umožnění přístupu k souborům pouze kompetentním osobám, a to ve správný čas. Problematiku řeší management identity neboli centralizovaná správa identit.

​Identity manager vnáší do firemní infrastruktury řád

Procesním nástrojem identity managementu je identity manager. Software integruje jednotlivé aplikace, které zaměstnanci používají, a výrazně zjednodušuje správu identit. Umožňuje řízení účtů (vytváření nových a mazání starých účtů, nastavování práv apod.) z jediného místa a výrazně šetří čas administrátorovi, vedení i běžným zaměstnancům. Pokud vás správa identity a související problematika zajímá, přečtěte si o výhodách identity managementu více na blog.bcvsolutions.eu - blogu předního českého vývojáře BCV solutions.

Publikováno: 27. 04. 2021

Kategorie: podnikatel

Autor: Lucie Pospíšilová