Zajímavosti o havarijním pojištění

Přestože v České republice zájem o havarijní pojištění roste, stále si jej sjednává jen malá část řidičů. Na vině jsou vysoké ceny pojištění a nedůvěra lidí v plnění pojistných událostí. Převládá názor, že se toto pojištění nevyplatí a mnoho lidí raději vsází na své řidičské dovednosti.

Stejně jako ostatní pojišťovnické produkty i havarijní pojištění se v čase změnilo a posunulo a některé zajímavosti zůstávají veřejnosti neznámé. Co byste o tomto pojištění měli vědět?

Havarijní pojištění je třeba aktualizovat

Havarijní pojištění si lidé bez debat nejčastěji sjednávají na nová auta. Právě u nich však hodnota klesá nejvíce a vyplatí se pojištění pravidelně aktualizovat. U úplně nových aut to specialisté na havarijní pojištění doporučují po roce a následně každé dva roky. Díky tomu se bude cena postupně snižovat a nebudete zbytečně přeplácet rok co rok.

Pojištění se může vztahovat i na vybavení na voze

Některé pojišťovny do havarijního pojištění zahrnují i vybavení na vozidle, jako je například rakev nebo střešní nosič. V případě poškození nebo odcizení se tak pojistná událost vztahuje i na tyto části. Je ale třeba si tuto informaci ověřit před uzavřením smlouvy. Pokud tak často vyjíždíte na dovolenou a víte, že je box na střeše nedílnou součástí všech větších výprav, dejte si na tento parametr pozor.

Krátkodobé havarijní pojištění

Havarijní pojištění nemusíte sjednávat jen na rok a déle. U většiny pojišťoven ho lze uzavřít i na kratší dobu, třeba po dobu dovolené nebo v začátcích vašeho řízení, kdy si ještě nejste jisti v kramflecích.

Pojištění můžete uzavřít online

Stejně jako cestovní pojištění, i havarijní pojištění lze sjednat a zaplatit online. Tuto službu nabízí jednak pojišťovny a jednak i srovnávací pojišťovnické portály, jako je například Klik.cz. Zde můžete vyfiltrovat pojištění podle vašich požadavků, dále jej porovnat a vybrat to nejvhodnější pro vás. Pak pojištění už jen zaplatíte a obratem jsou vám na e-mail zaslány všechny potřebné dokumenty. Klik.cz následně posílá vše i doporučeně poštou.

Pojišťovna dle vlastního výběru

Mnoho řidičů žije v domnění, že si musí havarijní pojištění sjednat u té samé pojišťovny, u které mají sjednané povinné ručení. To však není pravda a můžete si vybrat jakoukoli pojišťovnu dle vlastního výběru, tedy i takovou, která má pro vás nejvýhodnější podmínky.

Publikováno: 21. 10. 2021

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová