Jak vybrat vhodný krb do domu

Věděli jste už při návrhu vaší novostavby, kde přesně by měl stát krb a jaké parametry by měl splňovat? Pro někoho je krb symbolem romantiky, pro jiného možnost úspory energií. Víte, jak vybrat krb do svého domu? Nechte si poradit a inspirujte se ověřenými nápady.

Vzhled krbu

Většina z nás vybírá krb nejen podle jeho technických vlastností a parametrů, ale hlavně podle vzhledu. Je na vás, jakou zvolíte barvu a tvar krbu. Někomu se do domácnosti hodí černý, jinému bílý nebo hnědý krb. Pokud patříte mezi milovníky minimalismu, zvolte hranatý krb, který krásně zapadne do jednoduchého a otevřeného prostoru. Dáváte-li přednost rustikálnímu nebo venkovskému bydlení nemusíte se bát ani krbových kamen, případně zvolte krbovou obestavbu s kamenným dekorem.

Kam krb umístit

Umístění krbu byste měli řešit už při projektování vašeho domu. Nejčastěji se krb staví v centrální místnosti celého domu. Mnohdy je to obývací pokoj spojený s kuchyní, případně vstupní hala, ve které nechybí posezení. Při výběru krbu se zajímejte tak o možnost skladování dřeva, případně dřevěných briket a pelet. Součástí některých krbů jsou přihrádky, určené k tomuto účelu. Je potřeba nechat tak větší místo pro umístění.

Proč topit krbem

Pokud stále přemýšlíte nad tím, zda si pořídit krb a proč krbem topit, zkuste si spočítat cenu elektřiny nebo plynu a srovnejte to s cenou dřeva. Navíc je krb symbolem romantiky a oheň, který v něm plápolá vás přímo nabádá k tomu, abyste si u něj četli knihu, povídali s přáteli nebo strávili příjemné chvíle s partnerem. Někoho může odradit náročná práce se dřevem a jeho skladování, v tomto případě sáhněte po kvalitních bukových briketách, se kterými bude snadná manipulace a oceníte i jejich výhřevnost. U válcových briket oceníte delší dobu hoření.

Výhody krbové skládačky

Nechcete-li za krb dávat statisícové položky, zajímejte se o krbovou stavebnici. Její výhodou je jednodušší a rychlejší montáž, kdy nemusíte krb obkládat. Vyberte si takový rozměr, který potřebujete, stejně jako vzhled stavebnice.

Kdy krb využijete

Kromě chladných zimních, ale dokonce i letních večerů, oceníte krb vždy, když budete chtít navodit příjemnou atmosféru a váš dům zútulnit. U krbu posedíte s přáteli, skvěle doplní vánoční svátky a užijete si u něj příjemné chvíle s rodinou.

Máte ve svém domě krb nebo jej zatím jen plánujete?

Publikováno: 22. 05. 2021

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová