Který typ garážových vrat byste měli zvolit?

Při volbě toho správného typu vrat musíte vzít v úvahu velikost vaší garáže, a hlavně jaký prostor máte kolem ní. Až poté je na místě zaobírat se cenou a designem.

Sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata jsou velice oblíbená nejen pro svůj moderní vzhled, ale také proto, že nezabírají moc prostoru a ze všech druhů vrat poskytují nejlepší tepelnou izolaci.

Jednotlivé sekce se vysouvají po kolejnici pod strop, takže nezasahují do prostoru kolem garáže.

V případě kvalitního výrobce navíc mají dlouhou životnost, odolnost vůči počasí a nejsou hlučná.

Rolovací garážová vrata

Rolovací garážová vrata někteří výrobci vyrábí jen s elektrickým pohonem. Ze všech typů jsou navíc nejméně náročné na prostor, protože se zasouvají do navíjecího boxu.

Jsou vhodné spíše do menších garáží. Podle knihy Stavba rodinného domu krok za krokem se většinou vyrábí z drobných hliníkových lamel, takže jsou poměrně lehká. Na druhou stranu nejsou tak odolná vůči poškození.

Křídlová garážová vrata

Křídlová garážová vrata patří mezi klasiku, ale kvůli větším tepelným ztrátám se hodí spíše pro samostatně stojící garáže. Navíc je třeba počítat s místem před garáží pro otevírání.

Křídlová vrata jsou atraktivní hlavně nízkou cenou a dlouhou životností.

Posuvná garážová vrata

Posuvná garážová vrata se vysouvají do boku, takže je třeba mít na jedné straně dostatek místa. Zároveň jsou kvůli tomu vhodnějším řešením pro garáže s nízkým stropem a už podle zmíněné knihy také pro nepravidelné nebo obloukové půdorysy.

Jedna z výhod posuvných vrat je ta, že je lze otevřít jen na průchod.

Rolovací a sekční vrata patří mezi dražší typy vrat. Jednotlivé druhy se hodí více k jinému typu garáže a prostoru, který máte k dispozici. Také musíte zvážit nakolik vám záleží na dobrém těsnění a bezpečnosti.

Publikováno: 21. 11. 2021

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová