Vzhůru do oblak: Jak moc je náročné stát se pilotem?

Máte spoustu volného času a rádi byste ho strávili činností, která vás bude naplňovat? Můžete si pořídit psa, vrátit se k počítačovým hrám... anebo si udělat pilotní průkaz a kochat se pohledem na krajinu z ptačí perspektivy. Představte si, jak v pátek po práci dorazíte na letiště, nastoupíte do letadla a za pár hodin se budete koupat v moři. I to je důvod, proč absolvovat pilotní zkoušky. Ještě před tím si však přečtěte, co všechno vás čeká a nemine.

Soukromý pilot letounů – PPL(A)

Podobně jako řidičské průkazy, se i ty pilotní liší podle toho, jaký letecký kurz absolvujete. Pokud máte zájem o létání v soukromých letounech, měl by vás zajímat průkaz třídy PPL(A). Jedná se o kvalifikaci soukromého pilota a umožňuje pilotování jednomotorových pístových letounů pro soukromé účely. Platnost průkazu se vztahuje na členské státy EU. Kvalifikace PPL(A) vám umožní létat pro zábavu, a to i s vašimi blízkými. V případě základní varianty však počítejte s určitým omezením – budete moct létat pouze během dne a za příznivého počasí. Kvalifikaci si však můžete rozšířit např. o oprávnění pro lety v noci a létání podle přístrojů. Možná se nakonec rozhoupete a absolvujete výcvik pro více motorové letouny. Anebo kvalifikaci pro akrobatické létání. S průkazem PPL(A) začali i současní profesionální piloti, kteří se pilotováním letadel živí. Třeba vás to bude ve vzduchu bavit natolik, že se rozhodnete pro změnu zaměstnání a vydáte se na dráhu obchodního pilota.

Jaké podmínky musíte splnit?

Letecká škola klade na zájemce o výcvik určité požadavky – minimální věk 16 let pro provádění samostatných letů, minimální věk 17 let pro vykonání závěrečné zkoušky a zdravotní způsobilost 2. třídy. To je v podstatě vše. Pokud stále váháte, vyzkoušejte zážitkové lety (najdete je pod názvem „pilotem na zkoušku“) a na základě této zkušenosti posuďte, zda je pro vás pilotní licence dobrou volbou. Přejeme hodně zdaru!

Publikováno: 02. 11. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: sportovec

Autor: Lucie Pospíšilová

Tagy: jak s stát pilotem | letecká škola | letecký kurz