K pohodlnému odpočinku potřebujeme stín

Když začnou kvést sněženky, znamená to, že přichází jaro, a to i přesto, že venku je třeba ještě sníh. Od jara si pak rádi užíváme dny na zahradě u rodinného domu či chaty a nesmělé sluneční paprsky považujeme za příjemné. Za pár týdnů ale před nimi budeme hledat úkryt, abychom si odpočinuli ve stínu. Odpočinek ve stínu je v horkém létě skvělým způsobem, jak na čerstvém vzduchu načerpat nové síly. Musíme si ho ale zajistit, protože bez zastínění často není kam přes slunečními paprsky utéct. A trávit volný čas na terase, která spíše připomíná rozpálenou střechu, se málokomu chce. Proto u míst, kde máme venkovní posezení, řešíme zastínění terasy. Na výběr máme dvě základní možnosti, pergolu nebo markýzu. Než si však jednu nebo druhou vybereme, je dobré si předem rozmyslet, která z nich je vhodnější pro naše potřeby. Na co se zaměřit?
  • Kde se posezení nachází nebo kde ho plánujeme mít? Je hned vedle domu nebo na něj nenavazuje a umístit ho chceme samostatně? Markýza se kotví do fasády, pergola naopak může díky podpůrným sloupům stát i samostatně.
  • Jaké je okolí kvůli počasí? Na kopci je vždy větrno a jste nechránění, zatímco chata v údolí uprostřed lesa je skryta pod stromy. Markýzu lze při prudkém větru stáhnout, nejlepší je ji opatřit čidlem, které se o stažení samo postará i ve vaší nepřítomnosti. Pergola žádnou péči při změně počasí nepotřebuje.
  • Jak má celý prostor s posezením vypadat? Markýza nemá konstrukci, je ukotvena do fasády a když ji stáhnete, je téměř neviditelná. Pergola má pevnou konstrukci, se kterou nejde hýbat nebo ji přemisťovat.
To, zda je pro nás vhodnější pevně stojící pergola nebo naopak kdykoli neviditelná markýza záleží na dispozicích prostoru s posezením a také na našem stylu trávení volného času. Využíváme posezení během sezóny téměř neustále nebo jen sporadicky? Chceme z venkovního posezení do budoucna vytvořit prostor navazující na dům či chatu nebo slouží spíše jako zahradní posezení daleko od domu? Plánujeme zařídit venkovní kuchyni nebo si vystačíme s přenosným grilem? To vše ovlivní naše rozhodnutí, jaký typ zastínění je vhodný právě pro nás.

Publikováno: 27. 03. 2021

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová