Jak si užít léto na cestách

Plánujete v létě cestovat vlastním automobilem a navštívit místa, o kterých jste dosud jen četli nebo slyšeli? Naplánujte si výlety po okolí, tajemná dobrodružství a užijte si léto na cestách. Inspirujte se tipy, které vám cestování autem ulehčí.

Co mít vždy s sebou

Nezapomeňte si do auta přibalit dostatečné množství pitné vody, trvanlivé potraviny, ať už se jedná o konzervy, zavařené pokrmy nebo třeba cereálie. Do auta rozhodně přibalte polštáře a deku, protože nikdy nevíte, kde budete muset přenocovat. Na výlet rozhodně uvezete i karimatku a spacák.

Čím se zabavit

Na dlouhých cestách je dobré mít připravenou zábavu. Pokud vám nevadí čtení v autě a váš partner je řidič, můžete předčítat nahlas oblíbené knihy. V případě, že v autě nedokáže číst, stáhněte si do přehrávače audioknihy a pusťte si je místo rádia. Při cestování si můžete také zpívat, hrát slovní fotbal nebo třeba hádat, na jakou postavu z pohádky nebo slavnou osobnost dotyčný myslí.

Technický stav vozidla

Než vyjedete na výlet nebo třeba putovní dovolenou po Česku, vždy zkontrolujte technický stav svého vozidla. Dbejte na to, abyste měli správně nafoukané pneumatiky, vyřízenou opravu tachometru, ale také nezanedbali opravu řídící jednotky. Pozornost věnujte i správně seřízeným brzdám, a pokud by byl s autem jakýkoliv problém, pro jistotu jej nechte zkontrolovat v servisu.

Na co si dát pozor

Léto na cestách je lákavým zážitkem, kdy si můžete z každého dne psát cestovní deník. Uvidíte, že se ke svým záznamům a fotkám budete rádi vracet. Dejte si však pozor na letní úpal, mějte vždy pokrývku hlavy a dodržujte dostatečný pitný režim.

Nenechávejte nikdy v autě čekat dítě ani psa, a to ani když si chcete odskočit třeba jen na pár minut do obchodu. Pojistěte se taky pro případ ztracených klíčů od auta. Nechte si vyrobit náhradní autoklíč s imobilizérem, a ten nechte například u svého protějšku, aby se nestalo, že si klíče zabouchnete v autě a místo dovolené nebo výletu, budete muset řešit zámečníka.

Sestavte si plán cesty, nechte svého partnera, ale i děti navrhnout, co přesně by chtěli prožít a zapojte tak do svého výletu například návštěvu jeskyně, kde se v létě skvěle ochladíte, užijte si vodních radovánek v přírodě nebo třeba v aquaparku a dopřejte si i klid na zahrádce s limonádou nebo vychlazeným točeným.

Publikováno: 29. 06. 2021

Kategorie: cestovatel

Autor: Lucie Pospíšilová