Ferratou na Triglav a s pádlem do Černé hory

0

Jste dobrodruzi tělem i duší? Pak pro vás máme dvě adrenalinové destinace, které stojí za zapamatování. Až příště budete vymýšlet, kam se vypravíte na aktivní (nebo akční?) dovolenou, stačí si připomenout a zkontrolovat vybavení. Pro výstup na Triglav totiž budete potřebovat odolnost proti závratím a do Černé hory zase loďák a sluneční brýle!

Triglav není hora, Triglav je království

Julské Alpy nabízí výzvu jménem Triglav, který rozhodně není žádnou odpolední vycházkou. Cestou nahoru sice můžete obdivovat krásná údolí a zelené stromy, které se stoupající nadmořskou výškou začínají mizet pod vámi. Triglavské výstupy jsou charakteristické poměrně značným převýšením, proto balte s rozvahou.

Túra je ale zvládnutelná i pro lehce pokročilé turisty, kteří se umí pohybovat v horském terénu, někdy je totiž cesta velmi úzká se strmým srázem. Do batohu tedy nebalte strach z výšek a pokud máte zkušenost s ferratami, přibalte si jištění, které se cestou bude hodit. Obtížnost tamních ferrat však také patří k těm jednodušším (B-C úroveň), proto není třeba se bát horolezeckých úseků.

Grand kaňon v Evropě

Vodáky do Černé hory láká splutí Tary. Vine se nejhlubším evropským kaňonem a je přezdívaná jako Colorado. Kaňon Tary se mezi cestovali řadí mezi divy světa – svou atmosférou, čistotou, hloubkou, klidem i výhledy do okolní krajiny.

Když se odvážíme sednout do lodi, nabídne nám úchvatné a romantické výhledy na další přítoky a nejrůznější vodopády v okolí. Sem tam řeka nabere nenápadně spád a vykouzlí vodáckou výzvu v podobě peřejí obtížnosti kolem WW 2 až WW 3. To je obtížnost, která už od posádky vyžaduje nějakou vodáckou zručnost. Smaragdově průzračná a čistá voda zve v klidnějších místech kolem tábořišť k (dobrovolnému) koupání, které může být pořádným zážitkem. Nemějme totiž iluze o teplotě vody, ta je i v letních měsících naprosto ledová a zaskočit může i odolné otužilce.  

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: cestovatel

Autor: Lucie Pospíšilová