Co o vás vypovídá typ postavy

Zajímali jste se někdy o typ vašeho těla a s ním spojené možnosti cvičení a posilování? Svalový typ postavy se dělí na tři skupiny a vy tak poznáte, zda vás potrápí nízké tvoření svalů, vyšší růst tuků, případně jste někde na pomezí. Podívejte se na jednotlivá specifika těchto typů a přizpůsobte tomu své cvičení a jídelníček.

Jak zjistit typ postavy

Svůj typ postavy můžete zjistit na první pohled podle svého vzhledu. Podle tvorby svalstva, stavbě kostí a tvorbě tuku se dělí typ postavy na tři skupiny. Mezi ně patří endomorf, mezomorf a ektomorf.

  • Endomorf

Tento typ postavy patří mezi nejčastější. Jedná se o menší baculatější postavu. Velmi snadno nabírá tuky, ovšem nemá problém ani s nabíráním svalů. Endomorfnní typ dokáže posílit nohy, například pomocí dřepů. Nejvhodnějším cvičením je kardio cvičení. Například s pomocí běžeckého pásu, eliptického trenažéru, případně jízdy na rotopedu. Endomorf má problém s rýsováním svalů. Doporučuje se vysadit rafinované cukry a omezit sacharidy.

  • Mezomorf

Typ postavy mezomorf se pyšní svalnatou atletickou postavou. Dokáže velmi snadno snížit váhu, dokáže snadno nabrat svaly a také přibrat. Mezomorf poznáte podle širokých ramen a viditelných svalů. Tito lidé by si měli dát pozor na to, aby necvičili příliš a omezili ve své stravě hlavně tuky. Musí počítat s tím, že málokdy budou vypadat drobně. Jen těžko se jim podaří shodit svaly. Když začnou pravidelně posilovat nebo třeba cvičit na závěsném TRX systému, velmi rychle se jim budou tvořit svaly a mohou se i přetrénovat.

  • Ektomorf

Postava ektomorf je často vysoká a štíhlá. Největší výhodou je rychlý metabolismus, který způsobuje i to, že těžko přibírá na váze. Ektomorf se vyznačuje plochým hrudníkem a úzkými rameny. Rozhodně by si neměl vybírat vytrvalostní aktivity a například atletiku. Pro tento typ postavy se hodí posilování velkých partií. Jeden den například věnovat nohám, druhým den rukám a další den třeba zádovému svalstvu. Ideální je jídlo před spaním a zvýšení kalorického příjmu.

Jak zhubnout

Pokud chcete podpořit svou snahu o zhubnutí, zařaďte do svého jídelníčku pestré a nezpracované potraviny. Co se týče sportu, vyberte si například kardio aktivitu, v podobě jízdy na rotopedu nebo běhu na běžeckém páse. Zařaďte také posilování a pravidelné procházky, na kterých si i odpočinete a vyčistíte si hlavu. Nemusíte denně docházet do fitness centra, zařiďte si své bydlení tak, abyste měli svůj cvičební prostor.

Publikováno: 02. 08. 2020

Kategorie: sportovec

Autor: Lucie Pospíšilová