Autoklíče: zajímavá drobnost

Nad některými věcmi se málokdy pozastavíme, zvlášť pokud je používáme denně. I taková drobnost, jakou jsou klíče od auta, ale mají velmi zajímavou cestu než se z výroby dostanou k nám.

Česká výroba

Napadlo vás někdy, kde a jak se klíče od auta vyrábí, z kolika součástek se skládají a co vše musí zvládnout, než se mohou objevit na trhu? Každý den je máme v ruce, ale co vše se s nimi děje, než vůbec mohou do světa už většinou nevíme. Jedna z největších firem na jejich výrobu, a také vývoj, se přitom nachází v naší republice, konkrétně ve Frenštátu pod Radhoštěm. Tam měsíčně vyrobí kolem 150 000 autoklíčů různých značek. Každý klíč je složen z až 40 komponentů, které se všechny schovají do plastové krytky. Vejít se do ní musí samotná planžeta klíče, vystřelovací mechanismus, dálkové ovládání centrálního zamykání, baterie, mikroprocesor a mnoho dalších drobností, bez kterých by klíč nebyl funkční.

Testy odolnosti

Už během vývoje musí klíče zvládnout mnoho testů odolnosti. Ty se dělí na standardní, které se provádí vždy, a ty, které si ta která konkrétní automobilka vyžádá. Autoklíče se tak vystavují vysokým teplotám i naopak těm mrazivým, perou v pračce nebo hází na zem i z několika metrů. Při testech se myslí i na běžné užívání, každé tlačítko tak musí vydržet až půl milionu stisknutí. A všimli jste si někdy, že tlačítko pro odemykání musíte stisknout větší silou, než to pro zamknutí vozu? To není náhoda, ale ochrana majitelů vozů, aby si své auto omylem neodemkli třeba s klíči v kapse. Vývoj jde stále dopředu nejen u samotných automobilů, ale i klíčů. Novější keyless technologie umožní odemykat auto jen přiložením čipu nebo mobilního telefonu. Je tak možné, že klasické autoklíče, jak je známe dnes, se stanou spíše módním doplňkem a luxusní výbavou, která bude za příplatek.

Publikováno: 27. 08. 2020

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová