Sportování v létě – jak ho přežít ve zdraví?

Vysoké letní teploty dávají pořádně zabrat našemu organismu. Představa, že bychom v pekelném vedru měli být pohybově aktivní, je pro mnohé noční můrou. I v tomto období si ale můžeme vytvarovat pěknou postavu, aniž bychom hazardovali se zdravím. Stačí jen dodržovat pár zásad.

Necvičte přes den

Venkovní pohybové aktivity si naplánujte buď na ráno, nebo na večer, kdy je vedro snesitelnější. Ani v této denní době ale nesportujte na přímém slunci, organismus by se totiž mohl začít přetěžovat a přehřívat. Vybírejte spíš stinná místa, dobře vám bude třeba v lese nebo v parku. Pokud se teploty stále pohybují velmi vysoko, snižte intenzitu i čas cvičení, rozdělte si ho do více „dávek“ nebo rovnou vyrazte do klimatizovaného fitness centra.

Hlídejte si pitný režim

Na dodržování pitného režimu byste měli dbát v průběhu celého roku, avšak v letních měsících to platí dvojnásob. Nejlepší službu vám prokáže obyčejná neperlivá voda, kterou budete popíjet v průběhu celého dne po malých dávkách, a to i v průběhu cvičení. Vylepšit si ji můžete třeba citronem nebo okurkou. Vhodný nápoj představuje také minerálka nebo „ionťák“, který vám dodá důležité látky, o něž jste pocením přišli.

Udělejte si pohodlí

Snažte si při pohybu zajistit maximální pohodlí. Na něm se významnou měrou podílí oblečení na cvičení. Volte lehké a prodyšné funkční kousky, které umožňují lepší odpařování potu a udrží vás tak v suchu i při sportování za horkého počasí. Snažte se vyhnout tmavým barvám, do kterých se víc opírá sluníčko, upřednostněte spíš světlé, pastelové tóny. Nehalte tělo do dlouhých nohavic a rukávů, přebytečné tělesné teplo se totiž z devadesáti procent odvádí pokožkou. Oblékněte si proto na cvičení kraťasy a lehké sportovní tílko.

Poslouchejte svoje tělo

Léto opravdu nepředstavuje ten nejlepší čas na trhání rekordů. Spíš naopak. Zkuste víc poslouchat svoje tělo, které se vám pomocí různých symptomů jako je slabost, bolest hlavy, svalové křeče, závrať nebo nevolnost snaží naznačit, že to přeháníte. Odpočiňte si někde ve stínu, omyjte si obličej studenou vodou a pořádně se napijte. Zdraví máte jenom jedno, tak s ním zbytečně nehazardujte!

Publikováno: 27. 07. 2020

Kategorie: sportovec

Autor: Lucie Pospíšilová