Plavání, surfování, kajak, nebo paddleboarding

Vodní sporty jsou zábavné, dobrodružné, utužíte při nich kolektiv, zasmějete se a ještě procvičíte své tělo. Léto po nich přímo volá. Vyzkoušíte letos plavání, surfování, kajak, nebo paddleboarding?

Plavání zařaďte pravidelně

Velkou výhodou plavání je skutečnost, že ho lze provozovat ve všech ročních obdobích a povětrnostních podmínkách, protože veřejný bazén dnes najdete téměř v každém městě. Zároveň se jedná o relativně nenáročné cvičení, ke kterému mimo plavek a odhodlání nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Plavání je vynikající aktivita, která posiluje tělo a zlepšuje celkovou kondici díky zapojení hned několika svalových skupin zejména v oblasti zad, paží, hrudníku a nohou. Také vyžaduje hluboké dýchání, obzvláště pak když se potápíte, a tak nenásilně zvětšuje kapacitu plic. Ve vodě se zároveň protáhnete a podle libosti můžete návštěvu plaveckého bazénu spojit i s otužováním. Pravidelné plavání může pomoci zpevnit postavu, snížit hmotnost a posílit celkovou pohodu díky relaxaci a příležitosti pro zklidnění myšlenek. Na tom, který z plaveckých stylů si vyberete, přitom vůbec nezáleží. Vyzkoušet můžete:

- Kraul

- Prsa

- Znak

- Motýlka

Surfování nebo paddle boarding?

Oba sporty možná vypadají podobně, ale společnou mají jen desku pod nohama. Abyste si mohli vyzkoušet jízdu na surfu, budete muset vyrazit k moři. Tam totiž surfaři chytají vlny a předvádějí působivé triky. Při paddleboardingu si naproti tomu vystačíte s klidnou přehradou, kde se budete moci odrážet pomocí dlouhého pádla. Paddleboarding je méně intenzivní než surfování a může být vhodný pro lidi, kteří si chtějí užít vodní sport bez toho, aby se museli učit složitou techniku. Rozhodnutí, kterou z těchto aktivit vyzkoušíte, závisí na vašich zájmech a zkušenostech.

Vyzkoušejte kajak

České řeky se každoročně zaplní vodáky na kánoích a raftech, kde se sedí ve dvou a více lidech, a proto se většinou jedná spíše o dovolenkovou aktivitu než o sport. Pokud však toužíte na lodi zažít adrenalin a spálit nějaké ty kalorie, usaďte se do kajaku. Sami. Pak se budete moct pustit do peřejí, nebo do objevování přírody. Jízda na kajaku vám umožní vidět krásné scenérie a okolní z nové perspektivy. Můžete objevovat jezera, řeky a moře, většinou mimo turistické trasy, a nebo si dopřát euforii z překonání strachu na divoké vodě.

Na co si dát pozor

Než se pustíte do vodních sportů, měli byste dbát především na vlastní bezpečnost. Nejen, že před uvažováním nad surfováním a sjížděním řek byste měli být velmi dobrými plavci, ale také byste si s sebou neměli brát předměty, kterými byste se mohli ve vodě zranit a nebo byste je tam mohli poškodit. Do vody proto nepatří:

- Makeup - Stejně se smyje, a ještě vás bude štípat v očích.

- Elektronika - Mobily, foťáky, zařízení PULZE, a další technika se kontaktem s vodou zničí.

- Šperky - Náušnice, prstýnky nebo řetízky vlivem vody korodují, a navíc byste se o ně mohli zranit.

- Cennosti a další věci, jejichž ztrátu nechcete riskovat.

Autor: Elena Gotfired


Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: cestovatel

Autor: Lenka Bártová