Je lepší zastínit terasu pergolou, nebo markýzou?

Obsah článku:
  1. Markýza
  2. Pergola

Pokud sníte o terase, na které si budete moci užívat letní grilovačky nebo trávit dlouhé hodiny čtením, pak vás určitě napadlo, že budete potřebovat dobré zastínění. Výborně zastřešení nabízí například markýza nebo pergola. Která z těchto možností je pro vás lepší?

Markýza

Markýzy na terasu nabízí oproti pergolám jistou flexibilitu. Výsuvné markýzy můžete kdykoliv zatáhnout, pokud zrovna nemáte o stín zájem. Snadno si také vyberete velikost a barvu, aby vám ladila s domem.

Ačkoliv jsou markýzy často impregnované, aby odpuzovaly déšť, přesto je bezpečnější zatahovat je při bouřce a silném větru, aby se nepoškodily. Některé markýzy mají dokonce čidla, aby se automaticky zasouvaly a vysouvaly podle toho, zda zrovna svítí slunce nebo prší.

Existují také boční markýzy na terasu, které můžete například kombinovat s pergolou. Lépe tak blokují slunce, vítr, a navíc vám dodají větší pocit soukromí.

Pergola

U pergoly si můžete vybrat hned několik variant, například hliníkové pergoly nebo pergoly se stahovací střechou. Existují také pergoly se střechou nebo baldachýnem, které rozptylují UV záření.

Pergoly jsou postavené tak, aby vydržely změnu počasí po celý rok, jsou proto o něco pevnější a vydrží tak větší nápor deště než markýzy.

Hliníkové pergoly jsou o něco populárnější než dřevěné, protože jsou snazší na údržbu. Navíc jak už bylo zmíněno, můžete je snadno kombinovat s boční markýzou a dosáhnout tak lepšího zastínění terasy z boku.

Nabízejí se samozřejmě ještě další a o něco levnější způsoby, jak terasu zastínit. Například pomocí slunečníku nebo slunečních plachet, ale ty nemají tak vysokou životnost nebo pevnou konstrukci.

Markýzy mají tu výhodu, že je lze úplně zasunout, pergoly jsou na druhou stranu odolnější proti počasí. Záleží tedy hlavně na vašem vkusu.

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová