Jak vybrat správný prut? Důležité je, jakou rybu chcete lovit

Na kvalitním prutu záleží. Pokud vyberte špatný, rybolov si příliš neužijete. Proto vám přinášíme tento článek, který vám s výběrem prutu poradí. Výběr prutu je zodpovědná věc. Právě on bude mít na svědomí to, jaký zážitek si z rybaření odnesete. Už od začátku byste tedy měli mít na mysli níže zmiňovaná pravidla, která vám pomohou vybrat vhodný prut právě pro vás. Předejdete tak řadě problémů.

Pruty na kapry a sumce

Kapr svou vahou spadá mezi těžší ryby. Proto je nutné, abyste při výběru prutu tuto skutečnost vzali na vědomí. Musí být odolný a pevný. Většinou je vyráběný ve dvou nebo třídílných variantách. Délka se pohybuje zpravidla kolem 3,6 metrů. Co se sumců týče, tady se nemusíte bát zvolit ještě odolnější prut. Ty speciálně vyrobené dokáží zdolat i 100kg jedince.

Přívlačové pruty

Přívlačové pruty se používají k napodobování pohybu nástrahy (přívlač - od toho odvozen název). Vybírejte je podle toho, jaké chcete chytat ryby. U menších ryb (např. pstruh) postačí méně odolný přívlačový prut. U sumců raději počítejte s pevnějším prutem. Tento typ prutu má zpravidla zabudovaný speciální přívlačový naviják. Přívlačové navijáky zpravidla disponují dvojicí brzd - přední a zadní – a celkově jsou odlišné v porovnání s klasickými navijáky. Jsou uzpůsobeny k tomu, aby mohla nástraha dobře brázdit vody.

Feederové pruty

Mají speciální ohebnou špičku, která citlivě reaguje na záběr. Pokud zjistíte, že vám některá z těchto špiček nesedí, můžete ji jednoduše vyměnit. Prodávají se zejména v kratších a tužších variantách (3m/120g). S feederem se dá pohodlně házet i za hranici 100 metrů. Pruty na speciální použití Na trhu můžete najít i pruty, které nejsou primárně určeny na rybolov. Najdete je pod označením Markery či Spoďáky. K čemu se používají? Jejich hlavním úkolem je zkoumání dna, případně zakrmování pomocí krmné rakety. Tyto pruty zpravidla bývají velice tvrdé. Mají také velká očka a navijáky. Díky tomu je možné hodit raketou až o hmotnosti 350g na hranici 150 metrů.

Publikováno: 27. 03. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Lucie Pospíšilová