Baví vás elektronika? Pořiďte si Arduino a naučte se jej ovládat

Současná podoba světa se stále více blíží vizím sci-fi autorů, kteří předpovídali extrémní prolnutí každodenního s elektronikou. Stačí se podívat kolem sebe. Obklopují nás elektronické přístroje všeho druhu a digitalizace dosahuje nebývalé úrovně. Pokud se s tím nedokážete smířit, odstěhujte se na Aljašku. V opačném případě investujte do Arduina a naučte se, jak zařízení fungují. A postavte si s ním třeba chytrou domácnost!

​Co je Arduino?

Pokud tušíte, co je Raspberry Pi 4, nebude vám dělat seznámení s Arduinem problém. Že nevíte? Nevadí. Arduino je malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega. Fenomenální zařízení spatřilo světlo světa v roce 2005 a důvodem, proč ho duo italských nadšenců Massimo Banzi a David Cuartilles vyrobilo, byla snaha podpořit edukaci programování ve školách. Jejich záměr však nakonec nabral úplně jiný směr a v jejich prototypovací platformě našli zalíbení milovníci bastlení na celém světě. Obliba Arduina dokonce vzrostla natolik, že trh zanedlouho po masivním rozšíření zaplavily levné napodobeniny. Na jeden originál připadá minimálně jeden derivát. Komunita nadšených bastlířů dnes čítá kolem 30 milionů aktivních uživatelů.

​Jaká zařízení postavíte se startovacím balíčkem?

Arduino funguje na jednoduchém principu. K základní desce se připojují různé součástky (snímače, senzory…), díky kterým získává údaje a následně ovládá výstupy (např. displej, LED diody, motor…). Dalším předpokladem toho, aby deska vykonávala to, co po ní chceme, je napsání programu. Ani z programování však nemusíte mít strach, probíhá intuitivním rozhraní v programovacím jazyku na bázi jazyka Wiring. Ale jak s Arduinem začít? Sortiment základních desek a součástek je široký, ideálním výchozím bodem je Arduino Kit pro začátečníky. Obsahuje základní komponenty a manuál s podrobnými návody pro zprovoznění jednoduchých projektů. Umožní vám sestrojit dálková ovládání, voltmetr, ale třeba i vstupní ochranný systém s heslem.

Publikováno: 28. 04. 2021

Kategorie: geek

Autor: Lucie Pospíšilová