Jak navrhnout ideální bydlení

Postavili jste s firmou nebo svépomocí dům a nyní stojíte před otázkou, jak jej zařídit? Inspirujte se tipy, jak navrhnout ideální bydlení. Použijte k tomu papír a tužku nebo vyzkoušejte počítačový program. Zaměřte se na útulnost, pocit bezpečí a otevřené prostory. Nepodceňujte přitom ani detaily, i kdyby se mělo jednat o zdánlivě obyčejné LED žárovky.

Co řešit před stavbou

Pokud jste teprve na začátku plánování a chystáte se na projekt, měli byste vědět, jakým způsobem chcete v domě topit. Zda chcete mít elektrické nebo plynové topení. Zda využít podlahové topení nebo se spoléhat na krb či kamna na tuhá paliva. V takovém případě je dobré mít zajištěné dřevo nebo využít jednodušší variantu v podobě topení dřevěnými briketami. Vyzkoušet však můžete i dřevěné pelety.

Rozhodněte se také, na čem budete vařit, zda dáte přednost sklokeramické desce, vyzkoušíte indukční desku nebo zůstanete u klasiky v podobě elektrického či plynového sporáku. Měli byste vědět i to, zda chcete přízemní nebo patrový dům. Zda budete mít dům podsklepený nebo chcete prostornou půdu. Vyberte si možnost garáže v domě nebo si navrhněte alespoň příjezdovou cestu s krytým stáním.

Využití jednotlivých místností

Při plánování ideální domu si rozvrhněte místnosti tak, jak vám to vyhovuje. Nebojte se prosadit si průchod z garáže od auta, přímo do kuchyně, kde pohodlně uklidíte nákup. Naplánujte si otevřený prostor s obývacím pokojem a kuchyní. Myslete na dostatek soukromí a umístěte ložnici v zadní klidnější části domu. Naplánujte si alespoň dvě koupelny a toalety, což oceníte, i když žijete zatím jen v páru.

Čeho se vyvarovat

Dejte si pozor na věci, které již po stavbě nezměníte. Pokud jste se rozhodli topit dřevěnými briketami a peletami v krbu nebo kamnech, měli byste je umístit do centra domu. Ideálním místem je vstupní hala nebo obývací pokoj. Pokud toužíte po krbu v ložnici, myslete na to, zda vám dokáže vyhřát celý dům nebo vám bude teplo zbytečně unikat například francouzským oknem, které vede do zahrady.

Nadčasovost a moderní styl

Inspirujte se domy slavných nebo sáhněte po katalozích s bydlením. Vsaďte na jednoduchý styl bydlení, ve kterém vytvoříte útulnou a příjemnou atmosféru pomocí nábytku a vhodně zvolených dekorací. Nebojte se ani nadčasovosti a využití nízkoenergetického bydlení. Peníze, které ušetříte za energie, můžete vložit do sebe nebo do své rodiny.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová