PS5 vs PS4 Pro: Vyplatí se přejít na novější konzoli?

Zapomeňme teď chvíli na fakt, že je nejnovější generace ikonické herní konzole od Sony stále ještě nedostupná a zaměřme se na porovnání s doposud nejvyšší verzí, tedy s PS4 Pro. Nepochybujeme o tom, že spousta vlastníků této našlapané krabice nyní zádumčivě přešlapuje po pokoji a přemítá, zda se vyplatí investovat nemalou částku do zařízení, o kterém se nepíše jinak než jako o přelomovém. Ale nebylo to tak náhodou s každou jednotlivou generací? Podívejme se společně na porovnání klíčových parametrů PS4 Pro a PS5 a udělejme si o případném upgradu objektivní obrázek. PlayStation 4 Pro byl až doposud na vrcholu nabídky. Oproti PS5, které se do distribuce dostává ve fyzické i digitální edici, je čtvrtá generace s přívlastkem Pro k dostání pouze jako fyzická, a to se starší a méně robustní technologií Blu-ray. PS5 kontruje mechanikou Ultra HD Blu-ray.

Pětka je jednoznačně rychlejší

Z hlediska interní paměti je na tom PS4 Pro dobře a nabízí oslnivou kapacitu 1TB, což v praxi značí spoustu místa pro hry, vida a další soubory. Bezesporu jde o dobrou volbu pro početnější rodiny, které vzájemně sdílí jedinou konzoli. PS5 s 825 GB se tak na první pohled jeví jako chudší příbuzný, ale nenechte se mýlit. SSD je výrazně rychlejší a v konečném důsledku mu o něco menší kapacitu rádi prominete.

Co se týče rychlosti, ani v té nemůže čtvrtá generace na steroidech novějším zástupci rodiny PlayStationů konkurovat. Byť je PS4 Pro velmi rychlá konzole, pětka nabízí podstatně rychlejší odezvu, expresní načítání (které u některých her dokonce prakticky není) a plynulejší hraní. Navíc disponuje dvojnásobnou (a rychlejší pamětí). Skok z 8GB GDDR5 na 16 GDDR6 je zkrátka znát. PlayStation 5 je navíc připraven na budoucnost a bude podporovat hry v 8K.

DualSense jako přemožitel DualShocku

Nedílnou součástí PS4 Pro je ovladač DualShock 4 s klasickým rozložením tlačítek a úchvatným středovým trackpadem. Jde o komfortní a ve všech směrech vyladěný ovladač, v souvislosti se kterým vyvstává otázka, zda je vůbec možné vytvořit lepší. Jenomže DualSense – ovladač pro PS5 – jde ještě dál. Kromě toho, že obsahuje všechny oblíbené prvky předchozího ovladače, nabízí větší trackpad, haptic feedback (vibrace jako reakce na dotyk displeje, jak ji známe z mobilních telefonů), zabudovaný mikrofon a adaptivní spouštěče – fenomenální funkce spočívající v poskytování odezvy na základě toho, jakým tlakem na ně hráč působí.

Oblíbené hry vypadají mnohem lépe

Design nechme stranou, přeci jen je otázkou vkusu. A protože cenový rozdíl mezi konzolemi není vůbec markantní, není jediný důvod, proč setrvávat u staršího zařízení s citelně horšími parametry. Svou sbírku herních titulů pro PS4 však rozhodně nerozprodávejte. PS5 je zpětně kompatibilní, takže si na něm zahrajete i hry jako Mafia 2 PS4. No a z mnoha her konečně „vymáčknete“ veškerý potenciál – takový PS4 Spiderman – Miles Morales běží plynuleji a vypadá daleko lépe!

Publikováno: 30. 05. 2021

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová