5 tipů, jak zvýšit hodnotu auta před prodejem 

Rozhodli jste se pro obměnu svého vozového parku a zarazilo vás, že váš stávající vůz nemůžete prodat za odpovídající cenu? Smiřte se skutečností, že spotřební zboží klesá na ceně a automobily samozřejmě nejsou výjimkou. Ojetin je na trhu víc než dost a zájemci si je mohou přehazovat vidlemi. Šance, že je osloví zrovna vaše nabídka, však může být mnohem vyšší, pokud svému vozidlu před plánovaným prodejem dopřejete adekvátní péči. Připravili jsme pro vás X praktických tipů, díky kterým bude mít vaše auto v očích zájemců podstatně vyšší hodnotu.

1. Automobil prodávejte s kompletní servisní dokumentací

Čím více dokladů ke svému vozu máte, tím lépe doložite jeho skutečný technický stav a historii. Neměla by chybět servisní knížka, protokoly z STK či faktury z autoservisu. Všechny uvedené dokumenty svědčí o svědomitosti bývalého majitele a dělají na kupce dobrý dojem.

2. Důkladné ruční mytí

Prodávat automobil špinavý jako ten čuník je nerozum. Naopak si dejte práci s kompletním vyčištění a samozřejmě nezapomeňte na interiér. Očistnou kůru by měly projít také rámy od dveří, potahy do auta, plasty a ostatní prvky. Lak přeleštěte a navoskujte. Případně vůz svěřte do péče profesionálům. Nebude to zadarmo, ale výsledek bude stát za to.

3. Pryč s drobnými nedokonalostmi

Většina kupců dává na první dojem. Když se jim automobil líbí, prominou mu nějaké ty nedostatky. V praxi to znamená investovat peníze do oprav viditelných nedokonalostí laku karoserie. Díky tomu bude vaše auto vypadat mnohem lépe a zájemci se jen pohrnou. O zachovalé vozy je zkratka mnohem větší zájem, s tím nic nenaděláte.

4. Auto dělají kola

S koly je to podobné jako s botami. Když jsou čisté, je na ně mnohem příjemnější pohled. Pokud vám to rozpočet dovoluje, posaďte svůj vůz na liťáky. A nebo mu alespoň pořiďte slušivé levné poklice - i ty jsou vizuálně atraktivnější než nezakryté plechové disky.

5. Vyměňte opotřebované a poškozené díly

Nikdo vás nemůže nutit, abyste do svého vozu před prodejem investovali desítky tisíc -  některé interiérové prvky přesto změnit můžete. Budou vás stát mnohem méně, než o kolik se díky nim navýší konečná částka za prodej vozu. Porozhlédněte se po e-shopech a inzercích - spoustu dílů seženete za hubičku. Rada na závěr zní: Auto prodávejte soukromě, v autobazaru vám za něj dají mnohem méně.

Publikováno: 20. 02. 2020

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová