NFT: vysvětlení jednoho z nejžhavějších trendů v oblasti kryptoměn

Začalo to s krypto koťátky.

NFT neboli „non-fungible token“ je nyní populární krypto trend. Investoři kupují v řádech tisíců až milionů dolarů umělecká díla, videoklipy nebo sběratelské karty. Co je to NFT a kde se tenhle trend vzal?

Co je to NFT?

NFT byly jako první využité ve hře CryptoKitties (2017), ve které mohli uživatelé nakupovat, prodávat a také pečovat o virtuální koťátka.

Každý NFT (non-fungible token) je unikátní a nezaměnitelný, což znamená, že je nepoužitelný jako kryptoměna (př. Bitcoin, Litecoin).

Padesáti korunu můžete klidně vyměnit za jinou padesáti korunu, jelikož mají identickou hodnotu. U NFT toto není možné.

NFT se používá spíše jako způsob, jak nakupovat a prodávat digitální umění. Může se jednat v podstatě o cokoliv – malby, videoklipy, audio nahrávky, Gify, sběratelské kousky nebo dokonce tweety.

Většina NFT jsou součástí blockchainu Ethereum, ale postupně se pravděpodobně rozšíří i do ostatních.

Jak NFT funguje?

Kdokoliv může vytvořit NFT a zveřejnit ho na NFT trh – OpenSea, Nifty Gateway, Rarible atd. Vytvoří se tak digitální otisk (hash) a ostatní si tak mohou vytvořený NFT koupit.

Tvůrce daného NFT je stále držitelem autorských práv a potenciálně může vytvořit kopie již prodaného NFT. Vzniká zde tedy přirozeně možnost oportunismu.

Některé NFT také obsahují tzv. smart contracts, které zaručují autorovi provizi při dalším prodeji jím vytvořeného NFT.

Ten, kdo si NFT koupil dostane certifikát o vlastnictví. Transakce je také zapsána v blockchainu, ale v podstatě nemá žádná exkluzivní vlastnická práva.

Proč by někdo platil statisíce až miliony dolarů za digitální kopie sběratelských kousků?

Pro některé je to touha podpořit oblíbeného umělce, pro jiné je to čistě o chlubení se svou sbírkou. Někteří to samozřejmě berou také jako novou formu spekulace. Doufají, že v budoucnosti bude mít umělecké dílo vyšší hodnotu, než jakou má nyní a oni jej budou moci se ziskem prodat.

NFT však vyžadují velmi vysokou spotřebu energie. Někteří považují NFT za novodobý způsob sběru uměleckých děl, ostatní vidí celou situaci kolem NFT jako bublinu, která velice brzy splaskne. Kdo má pravdu, ukáže jen čas.

Publikováno: 26. 01. 2022

Kategorie: podnikatel

Autor: Lucie Pospíšilová