Kontaktní dermatitida, její druhy a co je způsobuje

Kontaktní dermatitida je, zjednodušeně řečeno, podráždění kůže. Existuje celá řada spouštěčů, které v důsledku působení na kůži vyvolávají reakci na pokožce. Existují 2 typy kontaktní dermatitidy – alergická kontaktní dermatitida a iritační kontaktní dermatitida. Co tyto podráždění způsobuje, čím se liší a jak je léčit?

Alergická kontaktní dermatitida

Tento typ dermatitidy se projevuje začervenáním kůže a svěděním v místě kontaktu s látkou, která podráždění vyvolala, spadá do alergií pozdního typu. To znamená, že se vyrážka na pokožce neobjeví hned, ale přibližně po 24 až 72 hodinách. Nejčastěji se vyskytuje ekzém na ruce, dlaních, prstech, v podpaží, u genitálií a na chodidlech. Většinou se vyrážka způsobená kontaktem s alergenem objeví tam, kde alergen působil. V případě kontaktní alergie tělo reaguje na alergen, protože si na něj v minulosti vytvořilo protilátky. Nejčastějšími alergeny jsou kovy, které se vyskytují nejčastěji ve špercích, brýlích, hrncích na vaření. Obsahovat jej mohou také vonné látky v kosmetice či prostředky na mytí a chemikálie. Kontaktní alergii lze zabránit především omezením styku s alergenem. Dále je vhodné používat šetrnou kosmetiku na pleť s pH mezi 6,0 a 6,5 a po mytí pokožku dobře osušit. Pro ochranu a hydrataci dobře slouží také mast na ekzém bez kortikoidů, která neobsahuje žádné přídavné látky, které by způsobovaly další podráždění.

Iritační kontaktní dermatitida

Tento typ dermatitidy se projevuje nikoliv alergickou reakcí, ale podrážděním kůže. V tomto případě, pokud jsou prováděny testy na alergie, není nalezena látka, která by byla alergenem způsobujícím ekzém, protože tento typ vyrážky vzniká přímým poškozením kůže například čistícími prostředky, barvami na vlasy, některými potravinami, skelnou vatou či prachem. Iritační kontaktní ekzém se projevuje několik málo minut po kontaktu s pokožkou a je spíše bolestivý, než že by svědil. Nejčastěji se objevuje na rukou, očních víčcích nebo v oblasti úst.

Publikováno: 05. 06. 2022

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová