Hraje otevírání roli při výběru garážových vrat?

Garáž je dnes běžnou součástí rodinných domů. Nevyužíváme ji pouze na parkování auta, ale také jako odkládací prostor pro sezónní věci nebo domácí dílnu. Aby bylo používání pohodlné, musíme mít funkční garážová vrata.

Od vrat vyžadujeme ochranu před nevítanou návštěvou i rozmary počasí. Garáž často bývá také dalším místem, kudy přicházíme do domu, a to nejen při příjezdu a odjezdu, ale třeba i jako kratší cesta ze zahrady. Garážová vrata tak musí být kvalitní a bezpečná. Při jejich výběru se kromě materiálu, designu nebo stylu musíme zaměřit i na to, jak se otevírají. Právě typ otevírání s ohledem na dispozice a okolí garáže totiž bude rozhodovat o tom, zda pro nás každé použití garáže bude pohodlné nebo naopak problémové.

  • Nejpoužívanější v současnosti jsou garážová vrata sekční. Jednotlivé panely se při otevírání zasouvají podél stropu dovnitř do garáže. Před garáží tak není vyžadován žádný prostor, ale musíme počítat se snížením vjezdového otvoru a stropu o kolejnice zasouvacího mechanismu. Výhodou jsou také volné stěny garáže, kam lze umístit regály a skříňky.

  • Do nízkých garáží nebo tam, kde přes garáž často chodíme do domu, jsou ideální garážová vrata posuvná. Ta se otevírají na stejném principu jako sekční, tedy zasouváním dovnitř, ale podél zdi. Jejich výhodou je možnost jen částečného otevření pro průchod osob, nevýhodou může být nutnost uchovat jednu stěnu volnou, bez regálů a polic, pro zasouvací mechanismus. Pro milovníky klasiky jsou dvoukřídlá vrata, vyžadují však dostatek prostoru před garáží. Nehodí se v případě, že vyjíždíte do kopce nebo do ulice, kde budete při otevření vrat blokovat provoz. Pro atypické garáže se hodí rolovací hliníková vrata, která nepotřebují žádný velký prostor před ani uvnitř garáže. Fungují na principu rolování kolem své osy, který známe například z rolet. Vyrábí se na míru.

Při výběru myslete i o pár let dopředu. Máte vedle garáže zasazený malý stromek, který se ale může brzy rozrůst a bránit křídlům vrat v plném otevření? Plánujete si v garáži zřídit i dílnu a budete potřebovat každý kousek odkládacích ploch? Je garáž zkratkou do domu, když venku s přáteli grilujete? Výběr vrat je pak mnohem snadnější a máte jistotu, že budete moci svou garáž pohodlně využívat bez omezení.

Publikováno: 23. 02. 2021

Kategorie: řidič

Autor: Lucie Pospíšilová