5 tipů na příslušenství, které vylepší váš karavan

Obytné vozy i karavany jsou dnes již v základu velice slušně vybaveny. Přesto existuje široká paleta užitečného příslušenství, které zážitek z karavaningu a kempingu ještě umocní. V následujících řádcích vám přinášíme 5 tipů na vychytávky, které vám cestování po ČR i zahraničí za rozumné peníze zpříjemní. Namontovat si je můžete sami, nebo se obraťte na servis karavanů

1. Televize

Večery na dovolené budete trávit nejspíše venku, u táboráku. Při nepřízni počasí se ale pro okamžiky před usnutím přeci jenom může hodit TV. Doporučujeme pořídit model s kloubovým držákem, abyste mohli obraz sledovat z více míst. Moderní televize do karavanu jsou často vybaveny i CD/DVD mechanikou a lze je napojit jak na 220V, tak i 12V.

2. Měnič napětí

Pokud má váš karavan 12V baterii, byla by škoda ji nevyužít jako zdroj nejen pro světla, ale i další elektrická zařízení. K tomu vám poslouží měnič napětí z 12V na 220V. Díky tomu budete moci do „klasické“ zásuvky zapojit fén, vysavač, mikrovlnou troubu, mobil, fotoaparát či notebook.

3. Odvětrávání WC

Zápach při používání záchodu se dá přežít pár dní, ale při delším a pravidelném cestování dokáže narušit jinak romantickou atmosféru a zážitek z dovolené tak řádně pokazit. Ryze praktickým vylepšením karavanu je tak 12V přídavné odvětrávání WC, které zápach z toalety vyžene ven z karavanu.

4. Nosič kol

Ať už vyrazíte na druhý konec republiky nebo do zahraničí, doporučujeme s sebou přibalit bicykl. Nosiče kol se prodávají ve variantách pro montáž na oj i zadní stranu karavanu. Výběr konkrétního nosiče je třeba přizpůsobit zpracování obytného přívěsu. Zatímco nosič kol na kol je vhodný pro montáž na oj o délce min. 1,5 m, nosiče na zadní stranu zase limituje maximální nosnost 35-40 kg.

5. Markýza

Jen těžko si představit obytňák nebo karavan bez markýzy, pod kterou si můžete v klidu posedět, skrýt se před kapkami deště i prudkými slunečními paprsky. Všechny rolety na karavan se navíc dají pořídit i v kombinaci se stěnovými díly, čímž vedle přívěsu vytvoříte kompletní stan. Pokud si s výběrem příslušenství a doplňků nevíte rady, zkuste odpověď najít v rámci poradny, nebo se rovnou obraťte se na zkušené servisáky.

Publikováno: 25. 10. 2019

Kategorie: cestovatel

Autor: Lucie Pospíšilová