Jak se liší deprese a úzkost?

0

Přepadá vás často strach z budoucnosti? Míváte pocit, že se nemůžete hluboce nadechnout, trápí vás obavy různého druhu? Může se jednat o úzkost, v případě delšího trvání pocitů beznaděje nelze vyloučit ani depresi. Nebojte se situaci řešit a vyhledat odbornou pomoc.

Při léčbě je nejúčinnější kombinace antidepresiv a psychoterapie. Ne vždy se při vzdorování úzkostem používají stejné techniky jako při léčbě závislostí. Deprese totiž bohužel není vždy na první pohled patrná jako jiné druhy mentální zátěže, např. gamblerství.

Rozdíl mezi depresí a úzkostí

Deprese je psychické onemocnění, které se projevuje absencí radosti, potěšení a pokleslými náladami. Většinou mívá plíživý nástup a dlouhé trvání. Úzkost se projevuje zejména jako nepříjemný pocit ohrožení a strachu. Nastupuje znenadání a trvá kratší dobu, často se projevuje ve formě panických atak.

Kdy jde do tuhého?

Určitá míra strachu, stresu nebo úzkostí je v životě člověka normální – jedná se o adaptivní reakci organismu na vnější podmínky, protože je třeba systém varovat před nebezpečím. Pokud však tyto stavy a nálady přetrvávají, mohou časem přerůst do něčeho většího a horšího, s čím se již nejsme schopni sami vypořádat. V ten okamžik je nutné zmobilizovat síly a vyhledat terapii.

Nebojte se terapie

Ať už se jedná o deprese nebo úzkostné stavy, v obou případech zabírá terapie, volitelně v kombinaci s antidepresivy. Terapie v poslední době zažívá detabuizaci, již je zcela normální a běžnou součástí života spousty lidí kolem nás, zejména mladší generaci. Slouží nejen jako prevence psychického onemocnění, ale právě ho dokáže efektivně zmírnit či vyléčit. Svého terapeuta si pečlivě vybírejte, musí vám osobnostně sednout, aby mohla sezení účinně fungovat.  

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová