Každý může ztratit klíče od auta. Co pak?

Dokud se nám určitá věc nestane, máme sklon říkat, že se to stát nemůže a nechápat, jak se to stalo jiným. Ztráta klíčů od auta ale může potkat každého, i nás, co pak dělat?

Stačí hloupá náhoda

Dáváme si na ně automaticky pozor a hlídáme, aby se jim nic nestalo. Přesto o své klíče od auta můžeme přijít celkem snadno, stačí nešťastná náhoda nebo chvilka nepozornosti. Vypadnou z kapsy do řeky či rybníka, zapomeneme je jen na okamžik někde ležet a pak už tam nejsou, dostanou se do ruky dětem nebo nám zapadnou někam, kde už není možné je získat. Ať už se stalo cokoli, nemáme je a musíme co nejrychleji získat nové, abychom mohli se svým autem zase jezdit. V ideálním případě jsme na podobnou věc mysleli a máme klíče náhradní, které pak stačí jen vyzvednout. Někdy ale máme právě jen jedny klíče od vozu a když přijdeme o ně, je to již problém a bez odborníků se neobejdeme. Specializované firmy umí vyrobit nový klíč včetně všech potřebných věcí, protože krytka klíče skrývá často nejen samotnou planžetu, ale i dálkové ovládání centrálního zamykání, čip s kódy pro imobilizér a také další funkce spojené s řídící jednotkou.

Výroba nových

Majitelé starších vozů jsou v tomto případě ve výhodě, stačí udělat kopii klíče a vše je v pořádku. U novějších aut už je však nutné počítat s opravou a překódováním na nový klíč. Většina vozů má z výroby klíče dva a také kartu s kódy, potřebnými pro výrobu dalších klíčů. Když ale máme jen jeden klíč, měli bychom se co nejdříve postarat o to, abychom měli opět dva. Výrobu nového klíče je třeba zařídit ideálně bez prodlení, je to rozhodně levnější a jednodušší varianta, než čekat, až nebudeme mít ani jeden. Z originálu se udělá kopie a je vyřešeno, kdežto pokud nám žádný klíč nezbyl, může se výroba klíčů nových pořádně prodražit. Pak už nestačí jen vyrobit nový klíč, ale musí se počítat i s náklady na odtažení auta, jeho otevření, demontáž zámků, zjištění kódů a mnoho dalších úkonů, které celou akci samozřejmě citelně prodraží. Když o klíče přijdete, zachovejte klid a nepanikařte. Je to nepříjemné, ale vždy existuje řešení. Obraťte se na specializovanou firmu a řiďte se následnými pokyny.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Lucie Pospíšilová