Historie batohů: jak vypadaly první batohy a kdo jsou jejich významní inovátoři?

Od dřevěných rámů s kůží až po propracované outdoorové a designové kousky. Batohy se využívají nejen k pohodlnému přenosu věcí, ale také jako módní doplněk. Kdy vznikly první batohy a jak se v průběhu času vyvíjely?

Počátky batohů

První batohy vznikly v 19. století v Norsku. Měly podobu dvou rovnoběžných dřevěných rámů, na kterých byl zavěšený vak z kůže. Zpočátku byly určené jen na pobyty v přírodě a dlouhé pochody.

V roce 1878 získal generál Henry Merriam jako první patent na batoh. Byl určený pro americké vojáky. Batoh byl navržen s plechovým rámem, aby ho udržoval od těla. Nebylo to však pohodlné, a tak se nakonec tento typ přestal používat.

Víceméně všechny první batohy byly nepraktické a nepohodlné. Většinou to byly jen velké vaky bez vnitřních nebo venkovních kapes. Batohy se také vázaly jen pomocí řemínků, takže dovnitř lehce napršelo nebo nasněžilo.

Významní inovátoři

Lloyd Nelson přišel v roce 1924 s batohem, který byl inspirovaný jeho výpravou po Aljašce. Batoh měl dřevěný rám a plátěné pásy na snadné sundávání a tlumení nákladu.

Gerry Cunningham vyrobil v roce 1938 batoh, který se zapínal pomocí zipu místo řemínků a pásků.

Greg Lowe v roce 1967 vytvořil první batoh, který měl dřevěný rám uvnitř a přidal také hrudní popruh a kompresní pásky.

Školní batohy

Teprve až v 70. letech nacházejí batohy své uplatnění ve městě, a to hlavně jako batohy do školy. Postupně se tak zbavují vnějších dřevěných rámů a vyrábí se i v menších velikostech.

Firma JanSport, která byla původně založena na výrobu turistického vybavení, vyrobila v roce 1967 lehký batoh z nylonu. Ten se stal velmi populární mezi studenty, kteří hledali způsob, jak pohodlně přenášet těžké učebnice.

Jak jde čas, batohy se stále více vyvíjí a přizpůsobují potřebám jednotlivých skupin. Ať už hledáte batoh pro dívky, stylový batůžek na pochůzky po městě, školní batoh pro kluky nebo pořádnou krosnu na výšlap, každý najde přesně to, co potřebuje.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: stylař

Autor: Lucie Pospíšilová