Jak zazimovat hrubou – nedokončenou stavbu?

Před příchodem zimy si promyslete, zda stavbu necháte jen v základech nebo ji kompletně nebo jen částečně zastřešit. Zazimujte svou novostavbu a vyhněte se škodám, které může napáchat zima. Kdy je ten správný čas na dokončení prací? Když venkovní teplota klesne pod 5 ° C je na čase ukončit všechny stavební práce. Vyhnete se možným problémům souvisejících s olupováním omítky, plísněmi v interiéru nebo praskáním zdiva. Dnes se dům staví v průměru od 2 - 2,5 let, pokud nemluvíme o rychle smontovaných domech. Dnes se lidé kvůli hypotékám musí se stavěním pospíšit. Některé práce se však nevyplatí uspěchat. Pokud i se náhodu spěcháte, nemusíte vždy dodržet doporučené technologické postupy. Komfort z bydlení, který je na celý život nemusí být takový, jaký jste si vysnili. Rychle může dojít k popraskané omítce, k nežádoucím plísním, či ke rosení oken.

Zazimování základů

Se stavbou nespěchejte, pokud nestihnete do zimy dokončit hrubou stavbu se střechou, raději si dejte pauzu už po základech. Důležité je vědět, že pokud se rozhodnete ukončit stavební práce v tomto okamžiku, s vaší stavbou se nestane nic. Jediné, o co se je třeba pečovat, je odklízení sněhu na pozemku - aby základy vašeho domu nebyli na jaře promoknutí a aby byly připraveny na další stavební práce. Pokud přece jen začnete s obvodovými a nosnými zdmi, zajistěte alespoň fingovanou krytinu na vaší stavbě. Zákon na to upozorňuje, aby stavba byla zajištěna igelitem nebo speciálními fóliemi tak, aby se dovnitř nedostala dešťová voda nebo sníh.

Jak zazimovat stavbu pouze se střechou

Nejlepším případem je, když máte hotovou střechu a vaše stavba je zastřešená. Nezapomeňte na komín. Spolu s vazbou se vyzdí komín a následně se položí krytina. Střecha chrání vnitřek stavby před pronikající vodou a sněhem, zdi vám nezateče, uvnitř se nebude zadržovat vlhkost. Tehdy je ideálně se stavbou vyčkat až do jara. Stavba bude mít tak dostatek času, aby zdi pořádně dosedly. Až na jaře se můžete pustit do dalších úprav jako je zateplování střechy a založení oken. Nezapomínejte ani na odklízení sněhu před domu. Je to povinnost vlastníka nemovitosti, i když je ještě neobydlená.

Jak zazimovat stavbu s okny

Výhodné je dokončit stavbu tak, abyste během zimních měsíců mohli pracovat v interiéru - přípojka vody, elektřiny, výběr vhodného topení, omítky a stěrky, malování, pokládání podlah, zařizování pokojů, či koupelen. V tom případě nemluvíme o zazimování stavby, neboť práce budou pokračovat i v zimě. Ale pokud se nechystáte pracovat na stavbě v zimě, zajistěte vytápění domu radiátory, pokud vám ještě nefunguje topení, využijte mobilní topidlo. Není to výhodné jen pro váš komfort, ale také z hlediska optimální teploty k provádění úprav stěn či podlah a postupné vysušování interiéru. Sázkou na jistotu jsou topidla Master. Výběr mobilního topidla můžete delegovat na profesionály z eprofi.cz. Doporučí vám vhodný model s odpovídajícím výkonem a v případě potřeby poradí i při výběru odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče vlhkosti.

Publikováno: 22. 10. 2020

Kategorie: rádce

Autor: Lucie Pospíšilová